GELION - privátní stránka

ÚVODNÍ STRANA

Toto je osobní portál osůbky Jakub Coufala - nadšence do OS Linux. Obsahuje vše co jsem si myslel, že by stálo za zveřejnění.

KONTAKTNÍ ÚDAJE

Jakub Coufal

Za devatero Routerama a devatero Firewallama někde v Jablonci nad Nisou. Pokud jste někdo ze stejných končin a rádi by jste si v hospodě pokecali o Linuxu, vesmíru a tak podobně, dejte vědět.

mail: jakub@gelion.cz

CO MÁM RÁD

Několikrát jsem se setkal, že se lidé představovali tím co se jím líbí. Možná na tom něco je a popíše to člověka asi nejlépe.

LITERATURA

 • Kyberiáda - Stanislaw Lem Od tohoto autora má rád skoro všechno. Jeho dokonalá hravost s jazykem mě i naplňuje úctou k jeho překladatelům.
 • Mistr a Markétka - Michail Bulgakov Geniální autor ve velmi těžké době.
 • Hobit - J.R.R. Tolkien Samozřejmě, že mám rád i ostatní tituly ale co se týče laskavého příběhu je Hobit nedostižný.
 • Saturnin - Zdeněk Jirotka Málokdy se nahlas směji u literatury, ale tato kniha je výjimka.
 • Piknik u cesty - Arkadij a Boris Strugačtí Vynikající nápad na Sci-Fi. Hlavně myšlenka "Proč se s námi nezkontaktovali? Myslím pane, že si ani nevšimli, že tady jsme.". Neustále mám dojem, že totalita je skvělým podhoubím pro vznik té nejlepší Sci-Fi. Asi jediná kladná stránka.
MUZIKA
 • Paul Simon Především písnička Graceland ale i všechny ostatní. Ten život a rytmus.
 • Yes Kolikrát jsem usínal a pouštěl si desku Talk do sluchátek.
 • Emerson, Lake and Palmer Prostě anglický artrock má něco do sebe. Vrátí se někdy podobná vlna?
 • Pink Floyd Kdo zná, není potřeba komentáře. Pouze když jsem viděl The Wall při kvalitní DVD reprodukci zjistil jsem, že moje domácí "HiFi" by potřebovalo injekci minimálně 30000 Kč.
 • King Krimson Jejich přechod od pohodové melodie k zvuku s motorovou pilou některé lidi dráždí ale jejich 'Noční hlídka' - co dodat.
Ale rád si také poslechnu jak Nohavicu tak klasiku. A co takhle pořád nedoceněný autor českých soundtracků Zdeněk Liška. Na některé filmy se koukám je jenom kvůli němu.


FILM, SERIÁLY A PODOBNĚ
 • Excalibur Myslím tím ten starší, anglický. I když teď co jsem si přečetl od Churchilla 'Zrození Británie' jsem zjistil, že s kostýmy a reáliemi se autor sekl asi o 5 století. Odpouštím mu.
 • Pán prstenů I po delší době se mi tato triologi hrozně líbí. Nejvíce první díl. Cesta k Morii, to je teda atmosféra.
 • Čest a sláva - Bočan Skoro neznámý ale vynikající. Už jenom kvůli mému nejoblíbenějšímu herci Rudolfu Hrušínskému st.. Stejně si myslím, že je to byl jeden z největších herců všech dob.
 • Nejasná zpráva o konci světa - Jakubisko Pokud by se kvalita filmu dala posoudit podle toho jak se vám vzpomínky o něm honí hlavou tak tento u mne drží rekord. Myslím si, že je zatím nedoceněný ale jeho chvíle ještě možná příjde,
 • Červený trpaslík Tento seriál jenom dokazuje, že co se týče humoru je Anglie nedostižná. Monty Python, Bean, Benny Hill a další.
Je jasné, že některé položky tam nejsou ani tak pro svou kvalitu jako pro nostalgii z mládí. A to je možné, že si vzpomenu na nějaké ještě oblíbenější. U filmu je to složitější. Ty totiž nemám v knihovně. Filmotéku si nezakládám a ani se na to nechystám.


HRY - ŽROUTI ČASU
 • Civilizace Jakmile mne čas od času tato hra pohltí, není se mnou tři dny řeč. Touha ovládnout svět je tak silná. Ještě štěstí, že je to jenom virtualita. Nerad bych se přidal k Stalinovi, Hitlerovi, Čingischánovi nebo Gatesovi
 • Goblins I, II, III Hratelnost, vtip, zábava - klasika DOSu stará 10 let. Velice mě potěšilo, když jsem zjistil, že bezproblémů chodí pod DosBoxem v linuxu (i když bez zvuku).
 • Roller Coaster Velice mě mrzí, že se mi nepodařílo tuto hru zprovoznit pod Wine. (Oprava - již mi to chodí pouze nemůžu kácet stromy. Asi ekologická verze.)
 • Scorched 3D Klasika převedená do 3D. Brutalita a násilí. Ideální kombinace na oddych po dvou hodinách programování.
 • Foobillard Opravdu dobře provedená hra. Ta realita. Jenom mi není jasné, proč když jsem na PC takový borec, tak v realitě vždycky prohraji. Burárum.
A KONEČNĚ PROGRAMY
 • Linux To vlastně není program ale OS. Přesto se nedá opomenout. Díky němu se práce změní z noční můry na pohodovou procházku. Každý kdo prošel bouřlivým příbojem učení a poznání, si teď jako já užívá na pláži a relaxuje. Samozřejmě, že i tento OS dokáže zvednout tlak, ale proti borcům z téhož ranku je to jenom lehká váha. Zatím jediná věc, která ho dokázala rozhodit byla jenom moje vlastní hloupost. Ale i to jsem vyřešil. Stačí se po desáté hodině nebo 3 pivech nepřihlašovat jako root.
 • Java Napsal jsem v ní už několik aplikací a dělá se mi v ní opravdu dobře. Čistá objektovost a jasně daná logika činní toto programovací prostředí velice produktivním nástrojem. Díky za něj.
 • Gimp Pro lidi, kteří dělají web grafiku vynikající nástroj. Dokonce i v tiskárně teď k němu sahám čím dál víc.
 • InkScape To, co v Linuxu v oblasti vektorové grafiky pořád chybělo, se konečně v bolestech rodí. Vychází z projektu Sodipodi, který byl co se týče ergonometrie celkem hrůza. V tom je síla Open Source projektů. Rychlost, s jakou nám vývojářský tým teď poskytuje nové verze je udivující. Už se těším na další verzi. Držím vám kluci palce. Good Work.
 • Eclipse Kdo to myslí vážně s Javou se bez tohoto frameworku rozhodně neobejde. Možná až příliš velký moloch, ale bez něj bych si asi už připadal jak bez gatí.

zpět nahoru

CURRICULUM VITAE

Pokud někomu ještě z předešlých řádků není jasné kdo jsem, tak malý životopis.

Po absolvování sklářské školy v Železné Brodě jsem se zapojil do pracovního procesu v bižuterním průmyslu - v podniku ŽBS. Zde jsem se poprvé seznámil s výpočetní technikou. Stihnul jsem ještě éru sálových počítačů a nečitelného jazyku TurboRedap. Pak již to byly první pokusy na PC a programu DBase a pak FoxPro. V té době se u nás v podhůří o internetu ještě nic nevědělo.

Roku 1996 jsem opustil sklářský obor a začal pracovat jako sazeč v tiskárně Shadows Press v Jablonci nad Nisou. V této firmě jsem začal pracovat s programem CorelDraw na platformě Windows95 (temná strana síly).

Neustálé frustrace s operačnímim systémem Windows mě doma vedly k vyzkoušení alternativy v Open Source produktu GNU-Linux. Nejdříve jsem ho provozoval jako Dual Boot a postupně jsem na něj přešel úplně. Dnes pracuji na linuxu z distribuce RedHat 9 a jsem opravdu velmi spokojený. Tento systém a některé jeho programy mi pomohly za pár roků pochopit problematiku programování a chodu hardware víc než produkty firmy MS za 10 let.

zpět nahoru

CO TO JE GELION

Při vymýšlení názvu pro doménu jsem hledal krátký a znělý název, který by se hned na první poslech s ničím neasocioval a aby pokud možno byl z oboru, který je mi blízký. V astronomii bylo již všechno zadané a tak jsem sáhnul po mytologii J. R. R. Tolkiena.

Gelion - Jedna ze dvou velkých řek Beleriandu. Byla dvakrát delší než druhá, Sirion, ale ne tak široká ani hluboká. Sbírala vody z východního Beleriandu, zejména Thargelionu a lesnatého Ossiriandu. Mezi její mohutné přítoky patřily řeky Adurant, Duilwen, Brithor, Legolin, Thalos, Ascar a Větší a Malý Gelion. Gelion a téměř všechny jeho přítoky pramenily v pohoří Modrých hor na východě.
(David Day - Průvodce světem J. R. R. Tolkiena)

Pokud Vás zajíma co je to nečitelné pod nápisem gelion, tak vězte, že jsem tam skromě uvedl své jméno vysázené pomocí elfských run.